Jak zařídit ložnici ? I DESIGN

22.07.2022

"Moudrost je často nepříjemná jako noční světlo v ložnici." - Karl Ludwig Borne německý spisovatel 1786 - 1837

Jak tedy zařídit ložnici, aby Vám v ní bylo příjemně? Vše se odvíjí od velikosti, jakou máte dispozici a o Vašich představách, ale i tak je zde několik pravidel a pomocníků, kteří zařídí, aby Vás v ložnici nic nerušilo.

Orientaci ložnice je vhodné volit s okny orientovány na východ. Zařídíte tak, že v ní při vstávání do práce bude dostatek světla, v létě Vás navíc bude příjemně probouzet sluníčko. Na to je potřeba myslet už při návrhu celé dispozice domu/byt. 

Ideální je postel umístit na stěnu, která nemá dveře ani okna. Pokud to prosto dovolí tak doprostřed stěny. Důležitý aspekt při volbě postele je její výška, čím vyšší tím lepší. Z hlediska designu může být dominantní prvek postele její čelo.

Tento prvek definuje samotný koncept ložnice, její styl a útulnost, zároveň také jako ochrana stěny a v poslední řadě také jako takový tepelný izolující prvek.

Čela mohou být z různých materiálů kov, dřevo, kůže. Dále v nich mohou být skryté boční police na knihy, případně přímo zavěšené poličky například na světla. Čalouněná čela jsou většinou bez polic, ale mohou být různě prošívaná a barevností doladí celý interiér.

Kusový koberec opět celý prostor zútulní a doplnění design. Nevhodný tvar by mohl být kruhový koberec na šířku postele. Vhodnější tvary jsou obdélníkové, ne však příliš malé, aby prostor rozčlenily.

Každý zařizovací prvek potřebuje svůj prostor, ať už jde o skříň, kosmetický stolek, komodu. I mezi postelí a stěnou je důležitý průchod. Dále je potřeba myslet na otevírání dveří a šuplíků a také na případné stěhování, abyste s danou místností vytočili.

Šatna a skříně budou zabírat nemalou část, pokud ji však neumístíte do samostatné místnosti, to je ideální řešení. Šatník musí být praktický i s ohledem na pohlaví. Dále je potřeba myslet i na uložení jiných věcí, než je oděv. U žen je vhodné myslet na kabelky, kufry, klobouky případně i šperky. Dále jsou také praktické věci, které je potřeba uskladnit, jako vysavač, žehlící prkno apod.

Pokud prostor dovolí je možné do ložnice umístit i pracovní kout. Může být designově případně nějakým nábytkem oddělen od spací části, aby to nenarušovalo klidné prostředí. Pokud to však lze doporučuji pro klid duše umístit pracovní kout v jiné místnosti.

Osvětlení je důležitý prvky ložnice a skládá se ze třech typů. Hlavní osvětlení tedy stropní, tlumené např lampou v místnosti a dále noční lampy u postele, které by neměli rušit vedle spícího partnera. Vhodně zvolená svítidla opět doplní celý koncept ložnice.

Co však nejvíce zařídí útulnost pokoje je textilie a doplňky. Tedy závěsy, ty mohou být v případě absence žaluzií zatemňovací a zamezí rušení spánku světlem z venku. Dále polštářky, přehozy přes postel. Jako vhodný doplněk jsou obrazy umístěné na hlavní stěně nad postelí, květiny, svícny vázy.

Tím vším zařídíte útulné a klidné prostředí pro spánek a relaxaci. Jednoduchost a čistota návrhu je důležitá prostor tak nebude zahlcen a vznikne harmonie Vaší oázy klidu. 

S návrhem Vaší ložnice Vám ráda pomůžu. Stačí v kontaktech vyplnit dotazník případně sami oslovit na uvedené údaje. Ing. Andrea Bílková +420 731 850 185
IČ:  13984985
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!